Historia

Otwarty Warsztat Rowerowy to jedno z działań Stowarzyszenia Mierz Wysoko. Pomysł na warsztat miał swoje początki w 2017 roku podczas działalności Klubu Młodzieżowego na Warszawskiej Pradze. Do Klubu przychodziły dzieci i młodzież z ulicy Brzeskiej i okolic. Większość z nich nie miało swoich rowerów, a jazda na rowerze była ich ulubionym zajęciem w świetlicy. Postanowiliśmy użyć roweru jako narzędzia do pracy z dziećmi. Dzieci mogły otrzymać rower, ale wcześniej w trakcie zajęć razem z nami uczyły się je remontować i składać. Okazało się, że nie tylko dzieci chcą uczyć się jak wyremontować własny rower, dlatego postanowiliśmy udostępnić przestrzeń Klubu Młodzieżowego i narzędzia innym osobom które chciały pomajsterkować przy swoim rowerze.

Rowerów przybywało, ludzie coraz chętniej przychodzili – wieść o naszym recyclingu roznosiła się “pocztą pantoflową”. W 2018 przenieśliśmy warsztat z klubu młodzieżowego na drugą stronę ulicy – na słynny Bazar Różyckiego od strony ul. Brzeskiej 23. Miejsce to jest czynne sezonowo od marca do końca października.

I tak narodził się Warsztat, który jest Otwarty… dla każdego!

W listopadzie 2020 r. uruchomiliśmy nasz drugi warsztat, przy ul. Wolność 2. Jest to miejsce otwarte całorocznie, ze specjalną przestrzenią dedykowaną dla osób, które chcą same podłubać przy rowerze w profesjonalnych warunkach. Mamy nawet myjnię rowerową!

Obecnie regularnie prowadzimy zbiórki rowerów, uczymy jak naprawić własny rower, organizujemy lekcje i rajdy, przekazujemy rowery najbardziej potrzebującym. Prowadzimy zajęcia w projekcie “Rower za dobro” gdzie dzieci mają szansę otrzymać rower działając dla innych. Współpracujemy z placówkami wsparcia dziennego, Miejscami Aktywności Sąsiedzkiej, Domami Kultury, organizacjami działającymi na rzecz uchodźców, lokalnymi firmami oraz “dużym” biznesem.

OTWARTY WARSZTAT ROWEROWY

to miejsce, w którym zajmujemy się recyklingiem rowerów i wspieraniem rowerzystów – miejskich, wiejskich, terenowych, kosmicznych, okazjonalnych oraz tych, którzy swoją przygodę z rowerem dopiero chcą zacząć.

Na rower nigdy nie jest za późno!