Historia

Otwarty Warsztat Rowerowy to jedno z działań Stowarzyszenia Mierz Wysoko. Pomysł na warsztat miał swoje początki w 2017 roku podczas działalności Klubu Młodzieżowego na Warszawskiej Pradze. Do Klubu przychodziły dzieci i młodzież z ulicy Brzeskiej i okolic. Większość z nich nie miało swoich rowerów, a jazda na rowerze była ich ulubionym zajęciem w świetlicy. Postanowiliśmy użyć roweru jako narzędzia do pracy z dziećmi. Dzieci mogły otrzymać rower, ale wcześniej w trakcie zajęć razem z nami uczyły się je remontować i składać. Okazało się, że nie tylko dzieci chcą uczyć się jak wyremontować własny rower, dlatego postanowiliśmy udostępnić przestrzeń Klubu Młodzieżowego i narzędzia innym osobom które chciały pomajsterkować przy swoim rowerze.

Rowerów przybywało, ludzie coraz chętniej przychodzili – wieść o naszym recyclingu roznosiła się “pocztą pantoflową”. W 2018 przenieśliśmy warsztat z klubu młodzieżowego na drugą stronę ulicy – na słynny Bazar Różyckiego od strony ul. Brzeskiej 23. Miejsce to jest czynne sezonowo od marca do końca października.

I tak narodził się Warsztat, który jest Otwarty… dla każdego!

Od listopada 2020 r. uruchomiliśmy nasz drugi warsztat, przy ul. Wolność 2. Miejsce otwarte całorocznie, ze specjalną przestrzenią dedykowaną dla osób, które chcą same podłubać przy rowerze w profesjonalnych warunkach. Mamy nawet myjnię rowerową!

Obecnie regularnie prowadzimy zbiórki rowerów, uczymy jak naprawić własny rower, organizujemy lekcje i rajdy, przekazujemy rowery najbardziej potrzebującym. Prowadzimy zajęcia w projekcie “Rower za dobro” gdzie dzieci mają szansę otrzymać rower działając dla innych. Współpracujemy z placówkami wsparcia dziennego, Miejscami Aktywności Sąsiedzkiej, Domami Kultury, organizacjami działającymi na rzecz uchodźców, lokalnymi firmami oraz “dużym” biznesem.

OTWARTY WARSZTAT ROWEROWY

to miejsce, w którym zajmujemy się recyklingiem rowerów i wspieraniem rowerzystów – miejskich, wiejskich, terenowych, kosmicznych, okazjonalnych oraz tych, którzy swoją przygodę z rowerem dopiero chcą zacząć.

Na rower nigdy nie jest za późno!